המדריך לתכנון תחרות (אונליין)

רוצים עזרה בארגון תחרויות באירועים חיים (Offline)? צרו איתנו קשר בהקלקה כאן

הספורט האלקטרוני הוא ענף ספורט ייחודי באופיו, ואחד מהאלמנטים הייחודיים המפורסמים שלו הוא היכולת של מארגני תחרויות לקיים תחרות באופן מקוון – כלומר על גבי רשת האינטרנט, כאשר כל שחקן משחק מביתו, כמעט בלי לפגוע בהשפעת הסביבה של השחקן על ביצועיו במשחק.

לאור זאת, אפשר לראות המון סוגים שונים של תחרויות, טורנירים וליגות המתקיימות מדי יום באופן מקוון לחלוטין ברחבי העולם.

רוצים לארגן טורניר אך אינכם יודעים כיצד להתחיל? אנחנו כאן בשביל לעזור!

היום, כל אחד יכול לארגן תחרות בכמה צעדים פשוטים. 

שלב א' – קביעת זמן מתאים

כדאי לבחור זמנים מתאימים עבור השחקנים, ולהביא בחשבון את מכלול הנסיבות שעלול להשפיע על יכולתו של השחקן להשתתף מבחינת לוח הזמנים. למשל, כדאי לבחור את שעות ערב בימי חול, או חגים ומועדים אחרים בהם יש חופש מלימודים ו\או עבודה. נדיר שאפשר למצוא זמנים שמסתדרים לכולם, אך כדאי לשאוף לזמן שמסתדר להכי הרבה משתתפים.

שלב ב' – בחירת הכותר

החלק החשוב ביותר בטורניר גיימינג הוא – באיזה משחק ("כותר") הולך הטורניר להתקיים? בחרו כותר שאתם משחקים ומכירים, ואתם חושבים שתוכלו לגייס איתו הרבה שחקנים לטורניר. חשוב לבחור כותר שהוא תחרותי. הנה דוגמאות למה משחק צריך לכלול כדי להיחשב תחרותי:

 • המשחק צריך להיות מולטיפלייר (כלומר, מרובה משתתפים), שכולל בתוכו מערכת מסוימת של ניקוד. זה יכול להיות משחק כמו פיפ"א, שבו המטרה היא לזכות בנקודות, אך גם משחקים שבהם המטרה היא פשוט לנצח, והנקודות (נקודות חיים (HP), מערך הריגות\בישולים (KDA) וכיוצ"ב) הם רק חלק מהתהליך.
 • המשחק יכול להיות משחק יחידים (אחד-על-אחד) או משחק קבוצתי (3v3,4v4,5v5 וכו'). משחקי Battle Royale נכנסים לקטגוריה זו.

הנה דוגמאות לכמה כותרים תחרותיים פופולאריים: League of Legends, Fortnite: Battle Royale, PUBG, Counter-Strike, FIFA, Tekken, Overwatch, StarCraft, Rocket League.

שלב ג' – פלטפורמה לניהול טורנירים

בעבר, היו מנהלים טורנירים באמצעות תוכנה כמו EXCEL, אך היום ישנם כלים מתקדמים וחינמיים לחלוטין שאפשר להשתמש בהם כדי לנהל את הטורניר. כלים אלו מקצרים מאוד את הדרך לסיום תכנון הטורניר, ואף מסייעים בניהולו בפועל. באמצעות כלים אלו, אפשר לענות על השאלות החשובות הבאות:

 • כמה משתתפים הטורניר יכיל?
 • מהם הפרטים שצריך לאסוף מהם?
 • באיזה פורמט יתקיים הטורניר? (גביע רגיל\כפול [Single/Double Elimination], שיטת בתים [Round Robin] או בפורמט אחר)
 • כיצד אני מציב את המשתתפים בלוח המשחקים?

פלטפורמות מובילות ומומלצות לניהול טורנירים הן: BattlefyToornament ו – Challonge.

שלב ד' – יצירת לוח זמנים לטורניר

כעת כשאתם יודעים מתי התחרות תתקיים ובאיזו שיטה, צריך ליצור לוח זמנים לטורניר. לוח הזמנים מציג כמה זמן לוקח כל משחק (בהתאם לאורך משחק ממוצע), וכמה משחקים מתקיימים במקביל. עם עץ טורנירים וכשכל אלו נלקחים בחשבון, אפשר לייצר לוח זמנים לטורניר אשר מורה על מתי משחקים מתחילים, ומתי התחרות כולה מתחילה ומסתיימת.

לוח זמנים הוא קריטי כדי להימנע ממצבים שבהם טורנירים נמשכים מעבר לשעות המתוכננות.

שלב ה' – פרסים ותשלומים

האם יש ביכולתכם לספק פרסים לזוכים בטורנירים? הרבה פעמים הפרסים נתרמים על ידי המארגן או על ידי ספונסר שלוקח חסות על התחרות בתמורה לפרסום. ישנם גם טורנירים שבהם הזוכים אינם מקבלים פרסים, ומשתתפים בהם לצורך הנאה בלבד. טורנירים כאלו נפוצים מאוד בקהילות גיימינג בישראל.

אם ברצונך לגבות תשלום (דמי השתתפות) מהמשתתפים בתחרות, חלה חובה לספק פרסים כדי לקבל הכרה מטעם העמותה לגיימינג תחרותי. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם העמותה.

שלב ו' – חוקים

בשלב זה, עלייך לכתוב חוקים. מארגני תחרויות שרוצים לקבל תמיכה והכרה מהעמותה, חייבים לארגן טורנירים שיעמדו בחוקת המשחקים. אפשר גם להתייעץ עם העמותה כדי לקבל חוקים עדכניים לפי הנהוג בתחרויות אחרות בארץ ובעולם.

את נספח החוקים יש לצרף בטופס ההרשמה של הטורניר, וזאת כדי לוודא שהשחקנים מכירים את החוקים לפני שהם משלימים את ההרשמה לטורניר.

שלב ז' – קבלת הכרה מהעמותה ופרסום

לאחר שיש לכם את כל הפרטים ביד – אתם מוכנים להתקדם לצעד הבא, בקשת הכרה בטורניר מהעמותה. הכרה בטורניר תאפשר לכם לקבל פרסום לשחקני העמותה בחינם ובכל ערוצי העמותה. יתרה מזאת, יהיה הטורניר "תחרות רשמית" שתופיע באתר העמותה.

לאחר קבלת ההכרה אתם מוכנים להתחיל לפרסם את הטורניר. כדאי לפרסם אותו בקבוצות Facebook, דפי אינסטגרם וקהילות מקוונות רלוונטיות. בכל פרסום צריך לכלול את הפרטים הבאים (או לפחות קישור אליהם):

 • תאריך הטורניר
 • לוח הזמנים
 • פרסים (אם יש)
 • דמי השתתפות (אם יש)
 • קישור לטופס הרשמה
 • קישור לטבלת הטורניר
 • קישור לחוקי הטורניר

זה הכול! אתם כעת מוכנים לנהל את הטורניר הראשון שלכם. אפשר לפנות אלינו באמצעות הפייסבוק או הטופס כאן לכל שאלה ופניות בנושאי תמיכה בטורנירים. בהצלחה!